Back to top anchor
Media statement

Investitures in Wellington

Issue date: 
Friday, 25 August 2017

Rugby great and community activist Michael Jones; Te Reo champion Professor Timoti Karetu; bungy supremo A.J Hackett; former Tall Blacks coach Keith Mair; writer Emily Perkins; actor Rachel House and entertainer Shane are amongst the people whose achievements will be celebrated at investiture ceremonies at Government House in Wellington next week.

The Governor-General, The Rt Hon Dame Patsy Reddy, and Sir David Gascoigne, will host five ceremonies at Government House in Wellington on Tuesday 29 August (10am and 2.30pm), Wednesday 30 August (10am), Thursday 31 August (10am and 2.30pm) and Friday 1 September (10am).

List of Recipients

Tuesday 29 August 10:00AM

Professor Sir Timoti Karetu, of Havelock North, KNZM, for services to the Māori language
Professor Richie Poulton, of Dunedin, CNZM, for services to science and health research
Mr Brendan Duffy, of Levin, ONZM, for services to local government
Mrs Sue Edwards, of Picton, ONZM, for services to synchronised swimming
Assistant Commissioner Wallace Haumaha, of Wellington, ONZM, for services to the New Zealand Police and Māori, Pacific and ethnic communities
Mr Keith Mair, of Taupo, ONZM, for services to basketball
Mr Douglas Avery, of Seddon, MNZM, for services to agriculture and mental health
Mr Stephen Canny, of Invercargill, MNZM, for services to the community, governance and cycling
Mr James Guild, of Darfield, MNZM, for services to the deer industry
Inspector Karen Henrikson, of Hamilton, MNZM, for services to the New Zealand Police and the community
Mrs Linda Webb, of Christchurch, MNZM, for services to music education
Mrs Beryl Bowers, of Picton, QSM, for services to the community
Mr Dermot Byrne, of Wellington, QSM, for services to the community
Mr Brian Dodds, of Balclutha, QSM, for services to healthcare and the community
Mr Fraser Faulknor, of Auckland, QSM, for services to children, education and music
Mrs Lois Finderup, of New Plymouth, QSM, for services to the fashion industry and theatre
Mrs Sharon Maynard, of Gisborne, QSM, for services to Māori and education
Mr Rod Sutherland, of Masterton, QSM, for services to athletics, cycling and the community
Mr Randal Heke, of Waikanae, NZAM, for services to New Zealand interests in Antarctica and historic preservation

Tuesday 29 August 2.30PM

Dr George Salmond, of Wellington, CNZM, for services to health
Ms Maxine Simmons, of Warkworth, CNZM for services to science, particularly biotechnology
Mr Craig Emeny, of the Chatham Islands, ONZM, for services to aviation and the community
Mr Allan (A.J.) Hackett, of Christchurch, ONZM, for services to adventure tourism
Dr David Mitchell, of Pegasus, ONZM, for services to education
Mrs Frances Wilson-Fitzgerald, of Auckland, ONZM, for services to opera
Professor Sally Brooker, of Dunedin, MNZM, for services to science
Mr David Comber, of Taupo, MNZM, for services to Search and Rescue
Mr Peter MacGregor, of Hastings, MNZM, for services to Māori and agriculture
Ms Emily Perkins, of Wellington, MNZM, for services to literature
Mr Murray Sutherland, of Kaiapoi, MNZM, for services to the community and the timber industry
Mrs Clarice Anderson, of Waipukurau, QSM, for services to the blind and seniors
Mr Kerry Bensemann, of Christchurch, QSM, for services to the community
Mr Ken Bradley, of Te Anau, QSM, for services to conservation
Mr Dick Johns, of Christchurch, QSM, for services to the community
Mrs Julia Lowe, of Paeroa, QSM, for services to the community
Mrs Railene Mabin, of Waipukurau, QSM, for services to the Plunket Society
Mr James Morgan, of Hastings, QSM, for services to the community
Mr Evan Watkin, of Porirua, QSM, for services to cricket

Wednesday 30 August 10:00AM

Mr Kerry Clark, of Auckland, CNZM, for services to bowls
Ms Mary Garner, of Nelson, QSO, for services to the community
Mr Des Ashton, of Blenheim, ONZM, for services to the New Zealand Defence Force and aviation
Professor Vicky Cameron, of Christchurch, ONZM, for services to health
Mr Heitia Hiha, of Napier, ONZM, for services to Māori
Ms Deborah Bush, Christchurch, MNZM, for services to women’s health
Mr Shane Hales, of Auckland, MNZM, for services to entertainment
Dr Jill McIlraith, of Dunedin, MNZM, for services to health and women
Mr Lee Robinson, of Christchurch, MNZM, for services to the community and sport
Mrs Alice Doorbar, of Waitara, QSM, for services to health and Māori
Mr Charles (Charlie) Morgan, of Timaru, QSM, for services to the sport of wood chopping
Mr Brian Palliser, of Christchurch, QSM, for services to the community
Dr Claire Reilly, of Ashburton, QSM, for services to people with Motor Neurone Disease
Ms Karen Stade, of Nelson, QSM, for services to historical research and the community
Staff Sergeant Tina Grant, DSD, for services to the New Zealand Defence Force
Squadron Leader Nicholas Pedley, DSD, for services to the New Zealand Defence Force
Major Charmaine Tate, DSD, for services to the New Zealand Defence Force
Major Andrew Thornton, DSD, for services to the New Zealand Defence Force

Thursday 31 August 10:00AM

Sir Michael Jones, of Auckland, KNZM, for services to the Pacific community and youth
Mr Roy Austin, of Auckland, CNZM, for services to children’s health and the community
Mr Paul Baxter, of Waikanae, QSO, for services to the New Zealand Fire Service
Mrs Deirdre Jolly, of Alexandra, QSO, for services to the community
Mr Stuart Crosby, of Papamoa, ONZM, for services to local government
Professor Philippa Gander, of Wellington, ONZM, for services to the study of sleep and fatigue
Mr David Higgins, of Palmerston, ONZM, for services to Māori
Mr Simon O’Neill, of Auckland, ONZM, for services to opera
Ms Sharyn Evans, of Wellington, MNZM, for services to music
Mr Robin McNeill, of Invercargill, MNZM, for services to conservation
Mr Thomas (Tom) O’Connor, of Invercargill, MNZM, for services to boxing
Mr Allan (Ross) Scarlett, of Karamea, MNZM, for services to local government and the dairy industry
Mr Bruce Didham, of Dunedin, QSM, for services to the New Zealand Fire Service
Mr Brian Dobson, of Matata, QSM, for services to the New Zealand Fire Service and rugby
Mr Karl Lapwood, of Hamilton, QSM, for services to the New Zealand Fire Service and business
Mr Michael O’Neill, of Gore, QSM, for services to the New Zealand Fire Service and the community
Mr Arthur Pacey, of Blenheim, QSM, for services to rugby and the community
Mr Timothy Sander, of Wellington,QSM, for services to pipe bands and the community
Mr Miles Shelley, of Ngatea, QSM, for services to the New Zealand Fire Service and the community
Mrs Cara Watson, of Napier, QSM, for services to music

Thursday 31 August 2.30PM

Mrs Lyn Provost, of Upper Hutt, CNZM, for services to the State
Mrs Mary Gavin, of Nelson, QSO, for services to women and the community
Mrs Mokataufoou Sipeli, of Wellington, QSO, for services to the Niue community and education
Ms Rachel House, of Auckland, ONZM, for services to the performing arts
Dr Zaf Khouri, of Hamilton, ONZM, for services to odontology
Mr Graeme Steel, of Auckland, ONZM, for services to sport
Mr Graham Kennedy, of Ashburton, MNZM, for services to business
Mr Barry Maughan, of Hamilton, MNZM, for services to health
Mr Alan Parris, of Christchurch, MNZM, for services to mathematical education
Mr Nick Pyke, of Rolleston, MNZM, for services to the arable industry
Mr Toro Waaka, of Napier, MNZM, for services to Māori and the community
Mrs Christine Dunn, of Whangaparaoa, QSM, for services to the community
Mr Michael Hanrahan, of Ashburton, QSM, for services to the community
Mr Dave Hansford, of Upper Moutere, QSM, for services to the environment
Mr Barry Pomeroy, of Nelson, QSM, for services to veterans and the community
Mrs Frances Scammell, of Gore, QSM, for services to the community
Mr Geoff Spearpoint, of Little River, QSM, for services to outdoor recreation

Friday 1 September 10:00AM

Dr Lesley Rhodes, of Nelson, CNZM, for services to science and marine farming
Mr Michael Gorman, of Christchurch, QSO, for services to the community
Mr Avon Cook, of Auckland, ONZM, for services to the manufacturing industry
Mr Bill Dunbar, of Cromwell, ONZM, for services to health and the community
Mr Allan Fenwick, of Marton, ONZM, for services to the thoroughbred racing industry
Mrs Wendy McGowan, of Rotorua, ONZM, for services to rural women
Dr Geoffrey Robinson, of Lower Hutt, ONZM, for services to medicine
Ms Jacqueline Barron, of Mosgiel, MNZM, for services to sports governance and education
Mr Cranwell Bull, of Christchurch, MNZM, for services to cricket
Mr Peter Hayden, of Dunedin, MNZM, for services to film and television
Mrs Rebecca Keoghan, of Westport, MNZM, for services to business, particularly the dairy industry
Mr Robert Khan, of Auckland, MNZM, for services to broadcasting and the Indian community
Mr Peter Morrison, of Christchurch, MNZM, for services to the hospitality industry
Ms Rhonda Marama (Marama) Mullen-Tamati, of Tirau, MNZM, for services to people with HIV and AIDS
Mr Alby Osborne, of Tauranga, MNZM, for services to veterans and biosecurity
Mrs Annie Coates, of Wellington, QSM, for services to ethnic communities
Mr Ronald Crawford, of Auckland, QSM, for services to education
Mr David Finlay, of Oamaru, QSM, for services to irrigation and sport
Mrs Merrilyn George, of Ohakune, QSM, for services to education and the community
Mr Peter Jack, of Wellington, QSM, for services to sport, particularly athletics
Mr William (Kevin) Moore, of Twizel, QSM, for services to outdoor education and the community
Mrs Iris Officer-Holmes, of Ashburton, QSM, for services to the community

Last updated: 
Friday, 25 August 2017

Help us improve the Governor-General website

Your feedback is very important in helping us improve the Governor-General website.

6 + 10 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.