Back to top anchor
News and updates

Investitures at Government House

Issue date: 
Monday, 7 September 2015

Social campaigners Louise Nicholas and Lesley Elliott; New Zealand cricket captain Brendon McCullum; internationally recognised health researcher and the Prime Minister’s Chief Science Advisor Dr Peter Gluckman and New Zealand’s first professor of Pacific Studies Tagaloatele Professor Peggy Fairbairn-Dunlop are amongst the people whose achievements will be celebrated at investiture ceremonies at Government House in Wellington this week. 

The Governor-General, Lt Gen The Rt Hon Sir Jerry Mateparae, and Lady Janine Mateparae, will host six ceremonies at Government House Wellington on Tuesday 8 September (10am and 2.30pm), Wednesday 9 September (10am), Thursday 10 September (10am and 2.30pm) and Friday 11 September (10am).

   

Tuesday 8 September - 10.00am

• Professor David Bibby, of Lower Hutt, CNZM, for services to science and education
• Detective Superintendent Andrew Lovelock, of Auckland, ONZM, for services to the New Zealand Police and the community
• Louise Nicholas, of Rotorua, ONZM, for services to the prevention of sexual violence
• Margaret (Maggie) Comer, of Hamilton, MNZM, for services to philanthropy
• Associate Professor Rae De Lisle, MNZM, of Auckland, for services to music         
• Peter (Pete) Masters, of Taupo, MNZM,for services to Search and Rescue, conservation and cycling
• John (Clive) Rennie, of Kaikoura, MNZM, for services to education and sport        
• Keith Stanton, of Christchurch, MNZM, for services to business and philanthropy
• Paul Swallow, of Porirua, MNZM, for services to the State and the community
• Dr Anthony (Tony) Townsend, MNZM, of Whangamata, for services to health
• Faye (Mollie) Kainuku, of Masterton, QSM, for services to people with diabetes
• Vivienne McLean, of Whitianga, QSM, for services to conservation           
• Teaku Petaia, of Wellington, QSM, for services to the Tokelauan community        
• Ian Roberts, of Palmerston North, QSM,  for services to the community and education
• Arthur (Morris) Robertson, of Wellington, QSM,  for services to the community
• Elizabeth Sneyd,of Wellington, QSM,  for services to music education
• Allan (Derek) Spratt, of Te Puke, QSM, for services to agriculture
• Craig Utting, of Wellington, QSM,  for services to music education

 

Tuesday 8 September – 02.30pm

• Dame Diane Robertson, of Auckland, DNZM, for services to the community
• Tagaloatele Professor Margaret (Peggy) Fairbairn-Dunlop, CNZM, of Auckland, for services to education and the Pacific community
• Dr Lionel (John) Wood, of Kaikoura, CNZM,  for services to tertiary education and Māori
• Edward Ellison, of Dunedin, ONZM,  for services to Māori and conservation
• Dr Michelle Dickinson, of Auckland, MNZM,  for services to science
• Rosemary Gordon, of Wellington, MNZM,  for services to legal education
• Rachel Jacobsen, of Seattle, MNZM, for services to New Zealand-United States relations
• The Late Mauriora Kingi, of Rotorua, MNZM,  for services to Māori
• Graeme Murray, of Lake Tekapo, MNZM,  for services to tourism and conservation
• Bruce Trask, of Tauranga, MNZM, for services to the environment and sport
• Waynne Williams, of Christchurch, MNZM, for services to the television industry
• Judith Billens, of Nelson, QSM, for services to Māori
• David Halstead, of Christchurch, QSM, for services to business and the community
• Prudence (Prue) Matthews, of Blenheim, QSM, for services to heritage preservation
• James (Jim) Shepherd, of Taranaki, QSM, for services to the community
• Mervyn (Craig) Sullivan, of Christchurch, QSM, for services to rugby
• Te Uru O Te Whetu Frederick Whata, of Rotorua, QSM, for services to Māori


Wednesday 9 September – 10.00am

• Professor Sir Peter Gluckman, of Auckland, ONZ, for services to New Zealand
• Associate Professor Christopher (Chris) Atkinson, of Fendalton, CNZM, for services to cancer care
• Anthony (Tony) Hawken, of Whakatane, ONZM, for services to the kiwifruit industry
• Raewyn Lovett, of Auckland, ONZM, for services to netball
• Mark Pennington, of Wellington, ONZM, for services to design
• Denise Sheat, of Rolleston, ONZM, for services to Māori and education
• Linda Clapham, of Wellsford, MNZM,  for services to the community
• Richard (Rick) Edmonds, of Picton, MNZM,  for services to art and the community
• Geoffrey (Geoff) Henry, of Wellington, MNZM, for services to athletics
• Richard Ussher, of Nelson, MNZM, for services to multisport
• Shirley Brown, of Greymouth, QSM,  for services to tennis
• Kathryn (Jane) Logan, of Auckland, QSM,  for services to swimming and waterpolo
• Terence (Terry) Logan, of Auckland, QSM, for services to swimming and waterpolo
• Dr Daniel Muthumala, of Wellington, QSM, for services to the Sri Lankan community
• Mere Pirikahu, of Whanganui, QSM, for services to Māori
• Olga Stancliff, of Whakatane, QSM, for services to music
• Herewini Tarawa, of Taumarunui, QSM, for services to Māori
• Ronald (Ron) Turner, of Wellington, QSM, for services to the community
• Lieutenant Daniel Edginton, of Otaki, DSD, for services to the New Zealand Defence Force
• Staff Sergeant Robert (Rob) McGee, of Burnham, DSD, for services to the New Zealand Defence Force
       
Thursday, 10 September – 10.00am

• Dame Bronwen Holdsworth, of Gisborne, DNZM, for services to business and the arts
• Michael Macknight, of Dunedin, CNZM, for services to science
• Dr Philip Norman, of Christchurch, CNZM, for services to music and musical theatre
• Judge Neil MacLean, of Hamilton, QSO, for services to the judiciary
• Murray Dudfield, of Wellington, ONZM, for services to the New Zealand Fire Service
• Professor Elizabeth McKinley, of Australia, ONZM,  for services to education and Māori
• Brian Stevenson, of Auckland, ONZM, for services to the arts and health
• Colleen Bond, of Gore, MNZM, for services to netball
• Andrew (Garth) Browning, of New Plymouth, MNZM, for services to health and the community
• Trevor Daley, of Invercargill, MNZM, for services to music
• Terence (Terry) Farrell, of Hokitika, MNZM, for services to conservation
• Peter Murray, of Auckland, MNZM, for services to basketball
• Mary O'Hagan, of Wellington, MNZM, for services to mental health
• Neil Wilkinson, of Rangiora, MNZM, for services to education
• Wendy Coutts, of Blenheim, QSM, for services to people with disabilities and motorsport
• Valmai (Val) Hall, of Gisborne, QSM, for services to senior citizens and people with disabilities
• Leonard Hughes, of Pauanui, QSM, for services to the New Zealand Fire Service
• Murray Lamb, of Woodend, QSM, for services to the New Zealand Fire Service
• Colin McKenna, of Featherston, QSM, for services to the New Zealand Fire Service
• Betty Nelley, of Maungaturoto, QSM, for services to history and tourism
• The late Stewart (James) Panapa, QSM, of Hastings, for services to Māori and education

 

Thursday 10 September – 02.30pm

• Dame Therese Walsh, of Wellington, DNZM, for services to sports administration.
• The late John Marshall, QC, of Wellington, CNZM, for services to the law
• Carol Donaldson, of Christchurch, ONZM, for services to people with intellectual disabilities
• Michael (Mike) Hesson, of Dunedin, ONZM, for services to cricket
• Brendon McCullum, of Christchurch, ONZM, for services to cricket
• Ann Judson Farr, of Christchurch, MNZM, for services to ballet
• Professor Roderick MacLeod, of Auckland, MNZM, for services to hospice and palliative care
• Donald (Don) McFarlane, of Geraldine, MNZM, for services to agriculture and the community
• Manahi Paewai, of Dannevirke, MNZM, for services to Māori 
• Robyn Rosie, of Te Puke, MNZM, for services to education
• Edward Andrews, of Nelson, QSM, for services to the community
• Norma McCallum, of Waikanae, QSM, for services to the community
• Lynette (Lyn) McFedries, of Otaki, QSM, for services to surf life saving
• Napier McFedries, of Otaki, QSM, for services to surf life saving
• Christine Rodda, of Christchurch, QSM, for services to netball
• Robert (Bob) Shearing, of Christchurch, QSM, for services to the intellectually disabled and the community
• John (Jock) Sutherland, of Nelson, QSM, for services to cricket

 

Friday 11 September – 10:00 AM

• Sir Peter Talijancich (Peter Talley), of Motueka, KNZM, for services to business and philanthropy
• Geoffrey (Owen) Poole, of Wanaka, CNZM, for services to the meat industry 
• Dr Christopher Hale, of Auckland, ONZM, for services to horticultural science and the summerfruit industry
• Andrew Meehan, of Wellington, ONZM, for services to youth and tourism
• Donna Neill, of Christchurch, ONZM, for services to victim support
• Dr Lynne Coleman, of Auckland, MNZM, for services as a sports doctor
• Sarah Delahunty, of Paekakariki, MNZM, for services to theatre
• Lesley Elliott, of Dunedin, MNZM, for services to the prevention of domestic violence
• David Kernohan, of Carterton, MNZM, for services to architecture
• Dr Norman MacLean, of Invercargill, MNZM, for services to obstetrics and gynaecology
• Marcia Petley of  Hamilton, MNZM, for services to athletics
• Terrence (Terry) Sheldrake, of Gisborne, MNZM, for services to sport
• Michael Willis, of Christchurch, MNZM, for services to wildlife conservation
• Bryan Andrews, of Christchurch, QSM, for services to the community and sport
• Susan (Sue) Baker Wilson, of Katikati, QSM, for services to historical research and war commemoration
• Paku Brown, of Gisborne, QSM, for services to Māori
• John (Gary) Clarke, of Christchurch, QSM, for services to sport and philanthropy
• Susan Heath, of Tauranga, QSM, for services to foster care
• Ronald Hudson, for Palmerston North, QSM, for services to Māori
• Beth Richardson of Te Awamutu, QSM, for services as a nurse and to the community

 

Last updated: 
Monday, 7 September 2015

Help us improve the Governor-General website

Your feedback is very important in helping us improve the Governor-General website.

10 + 10 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.